Prealgebra
Unit Rate &
Proportions

 
Find the unit rate:    Determine if the proportion
is true or false.
 
 1) $50 in 5 hours

2)
216 miles on 12 gallons

3)
$440 for 8 visits

4)
99 feet in 9 seconds

5)
2500 words on 10 pages

6)

7)


8)


9)

10)


11)
       

Factor:    
 

Math Contents Copyright©1997-2014
by Ellen Freedman, All Rights Reserved.